Dört kardeşin dramı hastanede ortaya çıkmış

Çiğdem Yılmaz – Dört kardeşin, anneleri tarafından bakıcıya terk edilmelerinden sonra köyde dört aile tarafından bakıldığı öğrenildi. Çocuklardan biri hastaneye götürüldüğünde kimliğinin olmadığının anlaşıldığı, ardından da kardeşlerin devlet korumasına alındığı belirtildi. 

Akpınar’ın, 36 yıl önce yaşadığı evlilik dışı ilişkiden ikiz kızları olduğu ortaya çıkmıştı. Duygu Nebioğlu’nun sanatçının kızı olduğu, mahkeme kararıyla resmiyete kavuşmuştu. İkizlerin ablası Dilara Gülatan da gazeteci Uğur Dündar’a babalık davası açmış ancak DNA raporu, Dündar’ın Gülatan’ın babası olmadığını göstermişti. 

Metin Akpınar, kızı Sevgi Nebioğlu’nun (solda) çocukları ile de bir araya gelmişti. Dede-torun buluşmasına ikiz kardeş Duygu Nebioğlu (sağda) da katılmıştı.

Dört aile sahip çıktı 

Son olarak, dört kız kardeşin, 1988 yılında anneleri Suphiye Orancı tarafından Antalya Tekirova’da yaşayan Adile ile Emir Şener çiftine, para karşılığında bakmaları için verildiği ortaya çıkmıştı. Edinilen bilgilere göre çift, o dönem iki aylık olan ikizler ile, yaşları iki ve dört olan diğer kardeşlere üç-dört ay baktı. Ancak Orancı, aileye vadettiği ödemeyi yapmadı. Şener çifti, dört çocuğa bakmakta zorlanınca aynı köyde yaşayan üç aile, üç kardeşin bakımını üstlendi. İkizlerden biri de Şener çiftinin yanında kaldı. İkizlerden biri hastalanıp doktora götürülünce çocuğun kimliğinin olmadığı anlaşıldı. Hastane çalışanları durumu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bildirdi. Kardeşler Çocuk Esirgeme Kurumu’na yerleştirildi. 

‘İki kez geldi’ 

Milliyet, o dönem kardeşlerden birinin bakımını üstlenen Ahmet Adaletli’ye ulaştı. Adaletli, yaşananları şöyle anlattı: “Kızların annesi, köye sadece iki defa geldi. Bir çocukları bırakırken, bir de bıraktıktan bir hafta sonra kıyafet falan getirdi. Ondan sonra kayıplara karıştı. Adile Teyze ve Emin Amca bu çocuklara yaklaşık dört ay kadar baktılar ama anneleri ne para yolladı ne bir yardımda bulundu. Annelerini o dönem aradık, bulmadık. ‘Ne yapalım ne edelim’ dedik ve çocukları kendi aramızda bölüştük.” 

Filmlerde rol almış

Suphiye Orancı; İbrahim Tatlıses’in başrollerini Hülya Avşar ile paylaştığı “Aşıksın”, Seda Sayan ile paylaştığı “Yorgun”, Perihan Savaş ile paylaştığı “Yalan” gibi filmlerde rol almış.

‘Başvurdum, vermediler’

“Herkes aldığı çocuğu kendi çocuğu gibi sevdi” diyen Adaletli, “Dört aydan fazla çocuklara baktık. Allah biliyor, kimseye vermeyi de düşünmüyorduk. İkizlerden biri hastalandı ve hastaneye gidince her şey ortaya çıktı. Çocuğun kimliği yoktu, hastane durumu anladı. Çocuklarımız bizden alındı. Songül benden alındıktan sonra evlatlık için başvurdum ama anne ve babası belli olmadığı için vermediler, her an çıkar falan dediler. Geçen yıl olayların ortaya çıkmasından sonra Songül bize ulaştı, görüştük” ifadelerini kullandı.

Kimseyi ilgilendirmez

Duygu Nebioğlu, katıldığı bir televizyon programında annesi Suphiye Orancı’yı arıyor. Almanya’da yaşadığı ve ismini Sofia olarak değiştirdiği öğrenilen Orancı’ya, programı takip eden bir izleyici ulaştı. Orancı, bu izleyici ile evinin diyafonundan konuştu; “Kocam evde, bu konu hakkında konuşmak iyi bir fikir değil. Benim çocuklarım kimseyi ilgilendirmez” dedi. Nebioğlu ise “Yüzünü göstersene, anlatsana, ‘kızlarım haklı’ desene” diyerek tepki gösterdi.

Orancı’nın  eski bir arkadaşı ise Gülatan’ın babasının Dündar değil, başka bir ünlü olduğunu iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x