Türk şirketi “Kentkart”, Sırbistan devletine dava açtı.

Sırbistan ile Türkiye arasında iki yıl önce imzalanan yatırım koruma anlaşmasının ihlali nedeniyle Washington Tahkimi’nde açılmıştı. Sözleşmeyi fesheden eski belediye başkanı Aleksandar Šapić, yaptığı açıklamada, yıllardır şehir içi ulaşım için bilet toplayan “Kentkart” şirketinin Belediyeye dava açtığını ve 17 milyon euro tazminat talep ettiğini söyledi .Yıllardır şehir içi ulaşımda bilet toplama sektörünün başında olan, validatör sağlayan bir firmayı konu alıyor. Ancak o zamanki belediye başkanı Aleksandar Šapić’in girişimiyle şehir meclisi geçen yılın Nisan ayında sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetti ve şimdi dava mahkemede.

Ancak vatandaşların ağır bedeller ödeyeceği kolaylıkla varsayılabilecek böyle bir karar nedeniyle Aleksandar Šapić’e, hatta Belgrad şehrine bile dava açılmadı. Dava Sırbistan Cumhuriyeti’ne karşı Washington Tahkimi’ne açıldı.

ANLAŞMANIN İHLALİ

Mahkemenin genel sekreterinin tahkim davası başlatılması talebini kaydettiği 1 Nisan’da açıldı. Tahkim mahkemelerinin yerel yönetimleri devletin bir parçası olarak gördüğünü, “Kentcart” davasının ise aralarında imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’nın ihlali nedeniyle açıldığını belirtiyor. Bu anlaşma Eylül 2022’de, yani Aleksandar Šapić liderliğindeki şehir yetkililerinin tek taraflı olarak Türklerle olan sözleşmeyi feshetmeye karar vermesinden yalnızca altı ay önce imzalandı.

17 MİLYON EUROYA KADAR TAZMİNAT

Šapić, tazminat talebinin tutarının 17 milyon euro olduğunu belirtti ancak ilk talepte sadece yaklaşık bir miktarın ödendiğini söyledi. Bu dava için “Kentcart”, Sırp hukukuyla ilgili olduğu için İstanbul’dan bir Türk hukuk firmasının yanı sıra diğer dört Sırp avukatı görevlendirdi.

SUÇLAMA YAPMIŞTI

Šapić, Sırbistan Radyo Televizyonu’na yaptığı açıklamada “Yıllık 250 milyon euroluk bir sistemi kontrol ediliyor. Bir milyon eurodan fazlasını alamayacaklarını tahmin ediyorum. Çünkü sistemi tersine çevirdiklerine dair kanıtlarımız var” demişti.

KENTKART NEDİR?

Türkiye’nin birçok kentinde uygulanmaya başlanan akıllı ulaşım sistemlerine yönelik üretim ve çözümler üreten şirketlerden biri Kentkart. 1999’da Ahmet Emir Basmacı ve Mazhar Uğur Basmacı kardeşler tarafından geliştirilen Kentkart, Türkiye’de 30’dan fazla kentte yaygınlaştırdığı uygulamayı dünyaya da ihraç ediyor. İzmir’de Ar-Ge merkezi Kocaeli, Antalya, Gaziantep, Adana, Hatay, Ordu ve Muğla gibi şehirlerde bölge müdürlükleri ve ofisleri bulunan şirket, elektronik ücret toplama, araç takip, gerçek zamanlı yolcu bilgilendirme, planlama ve araç içi görüntü-güvenlik sistemleri geliştiriyor

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x